Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cane corso je velký, silný, inteligentní a atraktivní pes, a když je správně odchován, může být příjemný společník. Plemeno potřebuje hodně pozornosti a pohybu a vyžaduje socializaci jak s lidmi, tak s dalšími psy.


Cane corso je velmi schopný hlídací pes a ochranář. Plemeno je někdy popisované jako útočný pes, a ačkoli je to do určité míry pravda, pes by měl být útočný, jen když je ohrožený nebezpečím, a nikdy by neměl vykazovat agresivitu bez dobrého důvodu. Cane corso může být nedůvěřivý vůči cizím, ale jestliže je správně odchovaný a socializovaný, je obvykle přátelský. V úzkém kruhu rodiny je cane corso báječný společník, obvykle dobře vychází s dětmi a dalšími domácími mazlíčky, ale bude pochopitelně protestovat proti tomu, co by mohlo ohrozit ty, které miluje. Když pes není socializovaný a vychovaný od raného věku, může se lehce vymknout kontrole. Jestliže cane corso nebyl vychovávaný a cvičený s dalšími psy, může být vůči nim útočný. Cane corso se obvykle nezačíná prát, ale když je vyprovokovaný cizím psem, odpoví na útok bezodkladně a před útočníkem neuteče. Jednotlivci tohoto plemene mohou být vynikající lovečtí psi, stopaři a policejní psi, kteří, díky své inteligenci, jsou schopni pracovat samostatně. 

 

Cane je latinské slovo pro psa, corso znamená lovit nebo honit. Proto je jméno cane corso obvykle používané ve významu pes k lovu. Cane corso, podobně jako neapolský mastin, je přímo odvozený od starých římských válečných psů, canis pugnax. Z těchto dvou plemen je cane corso lehčí a ve středověku se používal jako lovecký pes, jehož dovednosti se zvláště cenily při lovu divočáků, ačkoli byl používaný i na jeleny, medvědy a další zvěř. Cane corso je pracovní plemeno, které vyniká jako "chytající pes". Na vodítku je pes přiveden na dohled k divočákovi. Když divoké prase zahlédne, je puštěn a v naprostém tichu běží přímo k divočákovi.Chytající pes pak sevře hlavu divočáka, a když stavěč ( štěkající pes) vidí, že drží hlavu prasete, přichází mu na pomoc. Používal se také jako řeznický pes, válečný pes a k zápasům v aréně. Lov velké zvěře v Itálii upadal, ale cane corso stále přežíval, plemeno našlo domov u italských farmářů. Sedláci objevili, že cane corso je užitečný při přesunu dobytka, zvláště při dopravě na trhy nebo jatka. Cane corso byl také užitečný na statcích při ochraně stáda před predátory, lidskými i těmi čtyřnohými. Často také běhával podél vozů, aby je chránil a hlídal jejich obsah před loupežníky, a někdy bohatí cestovatelé používali toto plemeno k ochraně při cestování kočárem. Cane corso se samozřejmě brzy ukázal jako vynikající hlídací pes domů, pozemků a stád, tyto povinnosti si uchoval dodnes. 

 

Cane corso je elegantní a statné zvíře střední až velké velikosti, poněkud jemnější stavby těla než jeho bratranec neapolský mastin. Nejdůležitější proporce podrobně rozebírá FCI standard, který je standardem země původu a stanoví, že délka předních končetin k lokti se rovná 50% kohoutkové výšky psa. Psi v kohoutku jsou vysocí mezi 64-68 cm, feny mezi 60-64 cm. Psi váží mezi 45-50 kg a feny 40-45. Srst je krátká, lesklá, těsně přilehlá, tuhá a velmi hustá. Zbarvení určuje plemený standard jako černé, olověně šedé, břidlicové, světle šedé, světle plavé, jelení červeň, tmavé odstíny žluté a žíhané, což znamená, že na srsti jsou jasně znatelné proužky na různých odstínech žluté nebo šedé základní barvy. U žlutých a žíhaných psů se objevuje černá nebo šedá maska, která nepřesahuje linii oka. Malá bílá skvrna na hrudi, špičkách prsů a hřbetě nosu je přípustná, ale příliš velké bílé skvrny jsou diskvalifikující.

 

 

 

Výtah z knihy Cane corso Emily Batesové